Spánek je nejúčinnější forma regenerace pro naše tělo. Trpíte poruchami spánku? Probouzíte se nevyspalí? Problém se spaním uvádí každý třetí Čech. U starších lidí má se spánkem problémy více než polovina. Klidný a dostatečně dlouhý spánek je základem pro psychickou a fyzickou pohodu. Potřeba spánku je velice individuální. U dospělých lidí se uvádí v rozmezí šest až devět hodin. Spánek má pět fází hlubokého a dvě fáze mělkého spánku. Abyste se lépe vyspali, přečtěte si našich osm rad:

spánek

1) Vysoká teplota v ložnici Správná teplota v místnosti, ve které spíte, má být 18 až 20 stupňů Celsia. Před spaním se doporučuje do místnosti pustit čerství a chladný vzduch.
2) Světlo Blikající digitální budík, pouliční lampa nebo neonové světlo před oknem do ložnice jsou jednoznačně rušiči spánku. Také zapnutá televize či monitor počítače zrovna klidnému spánku nepřidají.
3) Hluk Bydlíte-li na rušné ulici, můžete buď investovat do kvalitních odhlučněných oken, nebo si koupit v lékárně špunty do uší. Nebo si byt uspořádat tak, že okna ložnice povedou do tichého dvora.

4) Večerní přejídání Najezte se naposledy dvě hodiny před spaním. Nedávejte si pár hodin před spaním ani těžká, smažená, tučná a kořeněná jídla.
5) Hodně kávy a cigareta Kofein a nikotin jsou stimulanty, které tělo povzbudí. Jeden šálek kávy je schopen povzbudit až ba pět hodin. Také nikotin působí povzbudivě. U silných kuřáků je to ale naopak, kvalitnímu spánku brání, když si nezakouří.
6) Alkohol Alkohol je mylně považován za prostředek napomáhající lepšímu spánku. Sice pomůže k lepšímu usnutí, ale spánek se stává mělčím.
7) Nevhodná postel Nepodceňujte kvalitní postel, rošt a matraci, to je úplný základ a alfa a omega dobrého spánku. Pozor i například na těžkou deku nebo péřový polštář u alergiků.
8) Nedostatek železa Problémy se spánkem může také zapříčinit nedostatek železa. Mezi potraviny bohaté na železo patří játra, hovězí a jehněčí maso a vše z moře.

žena

Pokud preferujete aktivnější odpočinek, než je spánek, můžete se inspirovat . Nebo kombinujte jak dokonalý spánek, tak dokonalý odpočinek, podle počasí, nálady a možností.