V podstatě každá místnost v bytě nebo i rodinném domě má svoji specifickou vlastnost. Obývací pokoj je takovým intimním místem pro rodinné zázemí, ale i tvoří reprezentativní pokoj pro přijímání návštěv a měl by zde vytvořit správnou atmosféru pro chvíle, které jsme si naplánovali se svými přáteli nebo hosty. Dá se říci, že tu bude prolínat mnoho potřeb, ale i funkcí. Místnost, která bude sloužit k odpočinku a zároveň k různým činorodým aktivitám, bude vyžadovat speciální rozmístění a péči, navíc bychom mu měli věnovat ten největší prostor z bytu.
červená linka

Je třeba plánovat ihned v prázdné místnosti

V podstatě je důležité si zodpovědět pár otázek, co zde především chceme dělat. V obývacím pokoji lze odpočívat, přijímat návštěvy, ale i pracovat nebo mít svůj koutek na čtení nebo relaxaci a podobně. Jenomže všechno uspořádání má svoje místo a kvalitní interiér vzniká již v prázdných místnostech. Nešikovné uspořádání je vždycky problém. Pokud budeme teprve dům stavět, tak toto by mělo být součástí již projektu, kde budou okna, dveře a další možnosti. Ve vytvořené bytové jednotce musíme přemýšlet už jen tak, jak přizpůsobit nábytek a doplňky, aby vše bylo správně postavené a funkční. Dnešním trendem je například nechávat kuchyni propojenou s jídelnou a obývacím pokojem. Pokud si ale nevíme dostatečně rady, tak není problém se obrátit na odborníky, kteří nám pomohou vytvořit skutečně bydlení na míru podle našich představ. To se vyplatí, protože se neudělají zbytečné chyby.
dvě vázy na stole
Pár rad nikdy neuškodí
– Vždy vybírat pevnou, pohodlnou a bytelnou sedací soupravu.
Televize by neměla být hlavní dominantou pokoje, tudíž by jí nemělo patřit místo hned naproti vstupním dveřím, kde upoutá prvotní pozornost.
Knihovna nemusí být velká a s otevřenými policemi.
Dekorace by měly být součástí atmosféry pokoje a zapadnout do celkového designu.
– Barevné kombinace musí ladit jak v přirozeném, tak umělém světle.
– Nesmíme zapomínat na květiny, které vnesou život do místnosti.
– Více možností, jak osvítit různé části zákoutí. Vždy by mělo být jedno centrální světlo a pak kombinace dalších možností. Jen není vhodné kombinovat příliš studenou verzi s teplým osvětlením. Zdroje světla taktéž určují celkovou atmosféru.