Kdo zažil dětství nebo kus života před rokem 1990, jistě si vybaví spoustu věcí, které již dnes běžně k sehnání nejsou, mohou to být hračky, nebo oblečení, či nábytek. Nelze opomenout automobily a jiné dopravní prostředky, školní pomůcky, a také jídlo. I když spousta lidí na tuto dobu nevzpomíná, s ohledem na politický režim, ráda, tyto věci vzbudí určitou nostalgii. Při sledování dobových filmů i seriálů si rádi zavzpomínáme na vybavení domácnosti a smějeme se tomu, co jsme také kdysi měli. Možná i proto filmaři a seriáloví tvůrci často volí zasazení děje do doby dávno minulé. Oblíbený retro seriál Vyprávěj je toho určitě důkazem.
retro vzhled
Nejen my, nebo tvůrci seriálů jsou vůči retro věcem nostalgičtí. Zejména se z toho stal také výnosný byznys. Ať už se jedná o nábytek, který se vrací s použitím moderních materiálů, ale s typickým nádechem retro designu, tak také módní návrháři se rádi vracejí pro inspiraci do minulosti.
Obrovským hitem poslední doby jsou však potraviny. Obchodní řetězec Lidl zde skutečně kápl na tu správnou notu a několikrát ročně potěší své zákazníky retro výrobky, které se buď již neprodávají, nebo jsou dnes k nalezení, ovšem v jiných obalech. A proto, jakmile se ráno brány prodejen otevřou, dychtiví nakupující se tlačí pro kdysi oblíbený Termix, Gothajský salám, Vitacit nebo třeba Burizony.
starý gramofon
Většinou se nejedná o velký labužnický požitek, ale nostalgie zde sehraje svou úlohu a Granko s roztomilou holčičkou na krabici, med v kdysi známé lahvičce ve tvaru medvídka, nebo kostkový cukr jsou rázem úplně jiné. K dostání však nejsou pouze retro edice potravin, ale i nápojů, jako třeba piva, či limonády. V sortimentu lze nalézt i drogistické zboží a to například vodu po holení Pitralon, kterou snad používali všichni muži, šampony na vlasy značky Dixi či krém na ruce Indulonu.
váha v obchodě
Hospodyňky jistě pobaví prací prášek Merkur, tekutý škrob, nebo namáčecí prostředek Namo a mýdlo s jelenem. Retro výrobky tedy spíše zákazníka baví a vracejí s úsměvem do let minulých, ovšem z pultů prodejen mizí neskutečnou rychlostí.