Aby se člověk změnil k nepoznání, musí se převléknout, namaskovat, jinak se chovat, jinak se tvářit. Prostě mu to dá hodně práce.Zvířata to mají v těchto záležitostech mnohem jednodušší. Alespoň některá.
–         Jak známe ze školy, jsou zvířata, co se mohou měnit v něco nebo někoho docela jiného.
–         Někdy to dělají z důvodu vlastní ochrany a někdy své schopnosti využívají k získání kořisti.
Slizoun podvodník
Jedním z nejzáludnějších tvorů, který se dokáže tvářit jako někdo jiný, je jeden obyvatel podmořské říše.Už při vyslovení jeho jména bude všem jasné, s kým mají tu čest. Slizoun podvodník je malá rybka, která obývá korálové útesy v Indickém oceánu. Na první pohled by člověk řekl, že je to docela neškodná malá rybka. Opak je pravdou.
·         Slizoun sází na svůj vzhled, kterým je velice podobný pyskounovitým rybkám.To jsou ty, které čistí povrch těla od parazitů a odumřelé kůže jiným rybám. Proto nechají ryby pyskouna, aby se přiblížil až k nim a pak hořce litují. Pyskoun si nekousne do parazita, ale přímo do ryby. Uhlodne jí kus masa a zmizí.

Motýl se sovíma očima

Pokud bychom zavítali do říše hmyzu, našli bychom i zde několik příkladů toho, jak příroda některým tvorům pomáhá v jejich životě. Jedním z nich je takzvaný soví motýl. Už podle názvu bude jasné, že jeho mimikry budou mít něco společného se sovou.
·        Tento obrovský motýl, který obývá tropické lesy Střední a Jižní Ameriky, dosahuje rozpětí křídel až dvaceti centimetrů.
·        Co je mu ale platné, že je veliký, když je to i velký nemotora. Na jeden zátah nikdy neulétne více nežli několik metrů.
hnědý motýl
Proto ho příroda obdarovala velkými kulatými skvrnami na spodní části křídel.Tyto skvrny jsou hlavně za šera téměř nerozpoznatelné od sovích očí. Stačí ve vhodnou chvíli natočit křídla tím správným způsobem a predátor bere nohy na ramena. O tom, jak je tato iluze dokonalá, by mohli vyprávět i někteří přírodovědci. I je soví motýl napálil.