Jak zpomalit šedivění vlasů?
Možná si první šedivé vlasy vytrháváte, abyste se necítili staře. Postupem času však šedin přibývá. Za to může nejen přibývající věk, ale také snížená produkce pigmentu a melaninu. Šedivění vlasů jde oddálit, nebo alespoň zpomalit. Jak tedy můžete svým vlasům pomoci?
Každý vlas má svou pigmentovou buňku, která už od dětství vytváří přirozenou barvu vlasů každého z nás. Barva vlasů je tedy závislá na obsahu pigmentu – melaninu v buňkách. Černovlásky mají rozhodně více pigmentu než blondýnky.
Postupem času buňky odumírají a melaninu ubývá. Vlasy začínají ztrácet svou barvu a objevují se první šediny. Kdy přesně se objeví se nedá určit, u každého z nás je to různé. Některé třicátnice již mají bílé skráně, jiné padesátnice zase jen sem tam šedivý vlas.
Faktory, které mohou způsobit šedivění vlasů:
1. Geny
2. Nedostatek živých látek
3. Infekční nemoc
4. Extrémní nervová a emocionální zátěž, starosti, stres
5. Podvýživa
6. Kouření
Čím můžete zpomalit šedivění vlasů:
1. Konzumovat müsli, čímžzajistíte dostatečný přísun zinku.
2. Zajistěte přísun potřebných potravin, které zpomalují šedivění, jako jsou játra, vločky, mléko, květák, paprika.
3. Vitamín B pomáhá zachovávat přirozenou barvu vlasů. Proto jezte také ryby, celozrnné pečivo, ořechy.
4. Masírujte si pokožku hlavy. To napomáhá prokrvení a stimuluje se tak látková přeměna pigmentu.
Některým ženám šedivé vlasy sluší. Pokud však máte šedivých vlasů víc, než se vám líbí, raději navštivte kadeřníka, který vám nejen pomůže vybrat vhodnou barvu, ale také dodá šetrně a profesionálně vašim vlasům barvu, která vás omladí. Může se však také stát, že vám chybí čas nebo peníze. Přesto můžete vypadat skvěle, a to v případě, že se nabarvíte sama doma.
Pravidla pro domácí barvení:
1. Důležitý je výběr barvy. Doporučuje se vybírat o stupeň světlejší odstín, protože barva je většinou agresivnější a ve výsledku vyjde o něco tmavší, než jste chtěli.
2. Na překrytí šedin je nejvhodnější dlouhotrvající barva.
3. Držte se návodu na obalu.