V hotelech se svítí pořád. Ve dne i v noci. Ano, pravdou je, že světlo se může během etap dne proměňovat, aniž byste to postřehli. Jako správní turisté, kteří chtějí poznávat nové kraje a nové mravy, byste se mohli zajímat o to, kde na to ten hotel bere? Mají snad nějaké mimořádné slevy u odběratele, nebo jen používají úsporné žárovky renomovaných firem philips, či snad osram dulux.

apartmán s tulipány

Jen si představte, že byste si doma svítili celý den a celou noc. To byste se zřejmě nedoplatili. I tak stále kontrolujete stav elektroměru, abyste předešli vysokým částkám při ročním vyúčtování.

Zhasínat nemusíte.
Jste to zrovna Vy, kteří chodí po členech domácnosti stále zhasínat? Baví Vás to? Věřte, že ani členům domácnosti to není příjemné, když se na několik minut vzdálí, např. z obývacího pokoje, a Vy jste hned v patách, abyste zhasli. Myslíte to dobře. Ale stejně se stáváte terčem rodinného humoru.

Udělejte to jinak.
Stejně, jako v hotelu mají jinou sazbu na odběr elektrické energie, mají také právě zářivky, žárovky a veškeré zdroje světla od osram dulux, nebo jiného výrobce, které v provozu spoří. Inspirujte se a zařiďte se podle toho i Vy. Proč byste nemohli i ve své domácnosti uspořit nějakou tu korunu, kterou využijete daleko účelněji?

nový materiál

Projděte se po všech místnostech v bytě, nebo v rodinném domku, a zjistěte stav věcí. Kam by se mohla umístit zářivka osram dulux, kam naopak úsporná žárovka. Rozdíl je jen v tom, že zářivka se hodí do prostor, kde se často nezhasíná. Je v ní plyn, který se zapaluje. A ten vlastně vydává světlo. Proto se určitě nehodí na toaletu, nebo do vstupní chodby, kde se zdržujete velmi krátce. Zato se hodí do exteriéru, např. nad vchodové dveře do domu, nebo do garáže. Je stará vesta, že světlo lapky odrazuje. A Vy můžete díky takové úsporné zářivce svítit celou noc.

Ale detaily si už vykoumáte sami. Vy nejlépe znáte svůj obytný prostor a pohyb v něm.