Většinou matky spíše litují, kolik věcí zbytečně nakoupily, než že by jim pochybělo. Navíc pokud kolem sebe máte nějaké lidi, určitě vám neodmítnou skočit do obchodu.
kojenecké potřeby a hračky

Co koupit určitě?

·         Postýlka
Postýlku vybavte matrací, nepropustnou podložkou pod prostěradlo, prostěradlem.
Polštářek zatím potřebovat nebudete, peřinku nejspíš také ne, miminko ze začátku spí v zavinovačce, popř. přikryté dekou. Jestli chcete, můžete si pořídit hnízdečko a mantinel do postýlky.

·         Kočárek + autosedačka
Na trhu je nepřeberné množství – dvojkombinace, trojkombinace. Poraďte se se známými, pohledejte zkušenosti rodičů na internetu, vyzkoušejte. Budete-li mít podzimní či zimní dítě, pořiďte fusak.

·         Vanička nebo koupací kyblík

·         Výbavička
Body (více využijete s dlouhým rukávem, raději zavinovací), dupačky, košilky, čepičky, ponožky. Nepřehánějte to, pro novorozence kupujte velikost 56 a počítejte, že z ní může velice rychle vyrůst. V závislosti na ročním období nakupte i kombinézku, rukavice, punčocháče.

·         Pleny jednorázové
Nedělejte si příliš velké zásoby, nejdříve vyzkoušejte, co vašemu miminku bude sedět. Některé děti se z některých značek opruzují.

·         Pleny látkové
Pořiďte si zhruba 10 kusů, využijete úplně na všechno.

·         Přebalovací podložka
V ideálním případě celý přebalovací pult, pokud nemáte místo nebo vám nepřijde nutný, tak alespoň přebalovací podložku.
připravená postýlka pro miminko

·         Základní drogerie
Čtverečky gázy a vatové tyčinky (čištění uší a nosu), olejíček, 60% líh na pupík, mast na opruzeniny, vlhčené ubrousky, nůžky na dětské nehty, kartáček na vlasy, dudlík (zatím jeden, pak uvidíte). Je na vás, jestli pořídíte odsávačku hlenů (na vysavač je nejlepší), nicméně je pravdou, že ji vaše dítě určitě někdy využije.

S čím raději počkat?

·         Nosítko nebo šátek
Raději si jej nejprve půjčte a zjistěte, jestli vašemu miminku vyhovuje. Jde o relativně vysokou investici a ne všechny děti se rády nosí.

·         Lehátko
Podle fyzioterapeutů není pro děti do šesti měsíců zdravé, je rozumné ho používat až například při podávání příkrmů a ne příliš často.

·         Hračky
Rodina a známí vás začnou pomalu, ale jistě zásobovat hračkami. Raději počkejte. Navíc do šesti týdnů věku se miminko o hračky stejně příliš nezajímá.

·         Pro kojení
Nekupujte zbytečně lahvičky, uvidíte, jestli je budete potřebovat. Stejně tak je to s odsávačkou.

·         Pro krmení
Ano, přijde doba, kdy bude potřeba krmící židlička, mističky, lžičky a další, ale počkejte, jen by vám toto vše zabíralo místo.

A pamatujte, dítě nepotřebuje milion věcí, ale spokojené, šťastné rodiče.