Péče o dětské zuby

I když mléčné zuby kolem 6. roku věku vypadají, péči o ně se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Kdy začít s péčí o dětský chrup? Již s prvním zoubkem. Při prořezávání prvních zoubků je ideálním pomocníkem pro jejich čištění takzvaný prstový kartáček, který je ze silikonu a má velmi jemné štětinky. Jednoduše si ho navléknete na prst a snáze se tak dostanete do dětských úst. A co zubní pasta? V této době si hravě vystačíte pouze s obyčejnou vodou.

Zubní pastu, která obsahuje fluor, je vhodné používat až od 2 let a i tak jí stačí použít minimální množství. Dětské zuby je stejně tak jako dospělé nutné čistit 2x denně – ráno a večer a nepodávat poté už dítěti žádné jídlo ani slazené nápoje. Dítěte motivujte k samostatnému čištění zubů, ale poté je nutné vždy zuby dočistit, protože to ještě dítě samo nezvládne. Důležité je zaměřit se nejvíce na kousací plošky stoliček, které jsou nejnáchylnější ke kazům.

Ideálním obdobím pro první návštěvu stomatologa je 1. rok života. Následovat by měly pravidelné prohlídky po půl roce. První návštěva stomatologa je spíše informativní a seznamující, v žádném případě by neměla být pro dítě stresující a stomatolog by ho neměl nutit k otevření úst a další spolupráci. Dítě se poprvé seznámí s novým prostředím, stomatolog informuje rodiče o zásadách správné péče o mléčné zuby.

Prořezávání zoubků – jak dítěti ulevit od bolesti
Prořezávání zoubků je často nepříjemnou a bolestivou záležitostí, nejspíše vás čekají probdělé noci, nevrlost, mrzutost a pláč dítěte. Jak od bolesti prořezávajících zoubků děťátku ulevit? Vhodná jsou různá kousátka, která můžete i vychladit v ledničce. A když je nejhůř, dítěti ulevíte sirupy nebo čípky na bolest. Do 3 let by se mělo prořezat všech 20 mléčných zoubků, které pak postupně kolem 5 – 6 roku věku vypadají a nahradí je chrup stálý.