Je to zjednodušeně řečeno záložní baterie, která slouží jako externí zdroj energie pro nabíjení přenosných zařízení, nejčastěji mobilních telefonů, tabletů a MP3 přehrávačů. Jejich popularita v posledních letech vzrůstá díky obrovskému zájmu o chytré telefony a ty, jak známo, neoplývají dlouhou výdrží baterií. Energetická banka tak dokáže pokrýt určitou energetickou rezervu, což oceníte zejména v místech, kde nemáte možnost dobít telefon. Záložní zdroj tedy umožní pokrýt nebezpečí vypnutí telefonu ve chvíli, kdy ho zrovna nejvíc potřebujete.
malý reproduktor

Ne každá energetická banka je pro vás vhodná

Teoreticky tomu tak sice není, pro nabíjení můžete zvolit jakoukoliv, ale v praxi se záložní zdroje liší svou kapacitou. V zásadě platí, že čím levnější přístroj, tím nižší výkon od ní očekávejte.  Při nákupu také dávejte pozor na podezřele laciné výrobky, které udávají zároveň obrovskou kapacitu, např. nemůžete za necelé dvě stovky počítat s nabíjecí kapacitou 12 tisíc mAh.

Jak nakupovat a kterou z nich zvolit?

Musíte mít v každém případě jasno, jaká zařízení z ní budete nabíjet, a zda vám postačí jen jedno nabití, nebo zda se přikloníte ke standardnímu počtu dvou až tří nabití přístroje. Řekněme, že máte rozmyšleno – jako příklad uvedeme, že vlastníte chytrý telefon s baterií o kapacitě 3600 mAh. Budeme uvažovat, že chcete nechat telefon energetickou zálohou nabíjet alespoň dvakrát. Jak dál postupovat?
Nejprve musíte přepočítat hodnotu kapacity powerbanky na reálnou, jde o to, že uvnitř tohoto záložního zdroje se nachází bateriové články, jejichž výstupní napětí činí 3,7 V. A váš chytrý telefon pracuje s napětím 5V. Např. pro záložní zdroj s kapacitou 12000 mAh bude výpočet tento:
(12000 x 3,7) : 5 = 8800 mAh.
Pak musíme ještě započítat ztráty energie při dobíjení, které činí u velmi kvalitních baterií 10 a u těch běžných 20 procent.  Uvažujme raději ten horší případ, takže 8800 x 0,8 = 7104 mAh.
černá powerbanka
Z tohoto výpočtu vyplývá, že powerbanka o kapacitě 12000 mAh nenabije baterii našeho (modelového příkladu) telefonu ani dvakrát a bude třeba zakoupit kapacitnější zdroj.