Konečně rostou. Také rádi sbíráte v lese houby? A věděli jste, že si je můžete vypěstovat na vlastní zahrádce? A dokážete je od sebe rozeznat? Je všeobecně známo, že jsou některé jedlé, jiné nejedlé nebo dokonce i jedovaté. Vůbec neplatí, že houby, které jsou okousané plži, zvěří, nebo jsou prožrané červy, jsou vždy jedlé. Larvám ani plžům totiž nevadí jedovaté toxiny, proto si klidně pochutnají i na smrtelně jedovatých houbách. Zrovna tak nesmíte dát jen na to, že jedovaté houby vždy nepříjemně pálí. Tuto vlastnost totiž mají také huby jedlé, a jejich palčivá chuť se tepelnou úpravou vytratí.
krásné houby
My se ale dnes podíváme, jaké další úžasné vlastnost houby mají, a proč byste je tedy měli častěji zařazovat do vašeho jídelníčku.
Možná jste vůbec netušili, že houby obsahují mnoho vitamínu D i vitamínu B, ale také velké množství bílkovin, fosforu a hořčíku, a minerálních látek, jako je selen, měď a draslík. Obsahují mnoho antioxidantů a rozpustné i nerozpustné vlákniny, což má blahodárný vliv na vaše střeva. Díky těmto látkám zvyšují imunitu, snižují depresi, pomáhají protizánětlivě, potlačují vznik rakoviny a snižují hladinu cholesterolu i krevní tlak. Navíc mohou odstraňovat bolesti některých kloubových onemocnění, ale poradí si také s alergickými onemocněními.
hřib v mechu
Některé houby navíc umí v lidském organismu zaktivovat jeho regenerační procesy, proto jsou mocnými stoupenci v boji s civilizačními chorobami a stresem, a doporučovány jsou také při léčbě zhoubných nemocí. Nedávné výzkumy ukazují, že houby nebo extrakty z nich mohou mít opravdu silný protinádorový účinek, a látky obsažené v houbách mají pozitivní účinky v léčbě rakoviny.
sesbírané houby
Houby navíc nejenže mají pozitivní vliv na imunitní systém, neboť chrání organismus před viry a bakteriemi, ale mají také úžasný vliv na lidský mozek a jeho funkce. Mohly by tedy oddalovat nástup Alzheimerovy choroby či demencí jiného typu.
Houby jsou tedy vašemu zdraví velmi prospěšné, proto je jezte. Můžete je také zařadit do redukčního jídelníčku, protože neobsahují žádné tuky. Díky tomu jsou nízkoenergetickou a zdravou pochoutkou.